Łańcuszkowy sposób zamykania oczek
Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, którego powinnyśmy nauczyć się na samym początku naszej przygody z dziewiarstwem. Zaczynamy od włożenia prawego drutu w pierwsze oczko, jednocześnie zdejmując je z lewego drutu. Kolejne oczko przerobić na prawą stronę, a drutem, który trzymamy w lewej ręce przeciągnąć to oczko przez pierwsze.
W tym momencie zsuwamy drut i oczko prawe mamy już przerobione. Kolejnym krokiem jest przerobienie trzeciego oczka tak samo na prawą stronę, jak na początku oczko pierwsze i przeciągamy je przez oczko drugie lewym drutem. W ten sposób otrzymamy brzeg zakończony łańcuszkiem.
Wzory na drutach – elastyczne zamykanie oczek
Kolejnym sposobem, który idealnie nadaje się do zamykania dzianin, które potrzebują bardziej elastycznych zakończeń, na przykład wszelkie chusty czy szale, jest elastyczny sposób zamknięcia. Polega on na przerobieniu pierwszego i kolejnego oczka, a następnie nałożeniu obu na lewy drut i przerobieniu ich razem. Następnie powtarzamy ten ruch do końca robótki.
W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, przerabiamy oczka ciaśniej lub luźniej. Jeśli potrzebujemy bardziej elastycznej dzianiny, musimy przerabiać ciaśniej, dodatkowo w tym przypadku możemy użyć cieńszych drutów, które jeszcze bardziej uelastycznią naszą robótkę.
Zakończenie supełkowe
Bardzo efektowne zakończenie robótki, warto je wykorzystać w momencie, gdy tworzymy dekoracyjne elementy. Zamykanie tym splotem musimy rozpocząć od prawej strony. Pierwszym krokiem jest przerobienie dwóch oczek razem na prawo, a następnie nałożenie nowopowstałego na lewy drut. Kolejnym krokiem jest nabranie dwóch oczek metodą warkocza i zawieszamy je na drut lewy.
Następnie musimy nabrać cztery oczka razem – czyli te dwa, które nabraliśmy na początku i dwa z drutu. W tym momencie powstaje nam oczko, które musimy przełożyć na lewy drut. Następnie musimy powtarzać te kroki aż do zakończenia robótki. Dwa oczka, które znajdą się na końcu, musimy przełożyć przez pętelkę i przeciągnąć już ucięte włókno silnie zaciągając.
Zakończenie sznurkiem na brzegu
To zakończenie oryginalnie nazywa się I cord bind off. Zaczynamy od prawej strony. Musimy nabrać na drut trzy oczka metodą prawych oczek. Następnie dwa oczka przerabiamy na prawo, a później dwa oczka razem również na prawą stronę. W tym momencie musimy przełożyć je na lewy drut, wtedy włókno znajdzie się przy trzecim oczku. Przerabiamy dwa oczka prawe i musimy delikatnie ściągnąć, aby wzór się zespolił. Na końcu przekładamy dwa oczka razem na prawą stronę i wszystkie wyżej wymienione kroki powtarzamy.
Zamykanie naszych robótek ręcznych nie musi być nudne i sztampowe. Możemy robić to na wiele różnych sposobów. Mamy nadzieje, że powyższe instrukcje pomogą Wam w rozwijaniu swojej pasji.